Gönül TALU

1938 yılı Elazığ doğumlu olan Sayın Gönül Talu, 1960 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Genç bir mühendis olarak başladığı inşaat sektöründe, serbest müteahhitlik yaptığı ilk yıllarından sonra ülkemizin ileri gelen inşaat firmalarından olan Doğuş İnşaat’a katıldı. Proje Müdürlüğü ve Genel Müdürlük görevlerinin ardından 30 yılı aşkın bir süre Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı. Sayın Talu, sektördeki 60 yıllık tecrübesi boyunca yurt içinde ve yurt dışında değeri 30 milyar dolarlık 100’ün üzerinde büyük projeyi başarı ile tamamlamıştır.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yüksek Danışma Kurulu üyeliği ve İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) üyeliği bulunan Sayın Talu, yıllar boyunca kazandığı deneyim ve birikimlerini modern çalışma metotları ve inşaat teknolojileri ile birleştirerek sürekli yenilenmeye her zaman önem vermiştir. İnşaat müteahhitliği adına Türkiye’de ilkleri yapmış ve de dünyanın farklı coğrafyalarında projeler geliştirmiş, uluslararası arenada birçok saygın inşaat şirketiyle de başarılı ortaklıklar gerçekleştirmiştir.

İnşaat müteahhitliğinde en önemli unsur insandır. Doğru makineyi ve iyi teknolojiyi seçmek kolaydır, ancak işine ve mesleğine sevgisi ve saygısı olan, kendini işine adayabilen doğru insanı bulmak çok zordur.

Gönül Talu, ‘Durmak yok, yola devam’ ilkesi ile 60 yıllık meslek hayatında edindiği zengin bilgi birikimi ve tecrübesini de yanına alarak inşaat sektörüne hizmet gayesiyle TALU İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni 2019 yılında kurdu.

Kendisini yenileyebilen ve ekip çalışmasına önem veren, işçi, mühendis ve yöneticilerden oluşan Talu İnşaat’ın en büyük sermayesi tecrübesidir. Dünyanın farklı kıtalarına yayılan nice yollara, köprülere, barajlara atacağı daha çok imzası olacaktır.

Talu İnşaat, Türk İnşaat Sektörünü yüksek standartlarıyla temsil edecek; sektör içindeki varlığını, güvenilir ve saygın imajıyla, insanlar için daha iyi, daha kaliteli ve sürdürülebilir yaşam koşulları inşa ederek sürdürecektir.

Talu İnşaat’ın en büyük hedefi Türk İnşaat Sektörünü daha da ileri götürmek adına başarılı projeler yapmak, bunu yaparken bir yandan sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirmek ve bir yandan da kurumsal altyapısını güçlendirmektir.

Sayın Gönül Talu’nun kaleminden Talu İnşaat

‘Size Talu İnşaatın nasıl ortaya çıktığını anlatmaya çalışacağım;

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1961 yılında İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum. 1969 yılına kadar karayollarında çeşitli şantiye şeflikleri, özel sektör ve müteahhitlik deneyimlerim oldu. Karayolu müteahhiti olarak çalıştım ve işler bitirdim. 1969 yılında Doğuş İnşaat’da çalışmaya başladım ve aralıksız 50 yıl çalıştım. 50 yılın ilk 15 yılı Proje Müdürlüğü ve Genel Müdürlük son 35 yılı ise Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye olarak geçti.

Yurt içinde ve yurt dışında toplam değeri 30 Milyar Usd’yi aşan 150’ye yakın projeyi yönettim. Özellikle alt yapı müteahhitliğinin her dalında Türkiye’de ve Yemen, Libya, Suudi Arabistan, Kazakistan, Ukrayna, Bulgaristan, Fas, Katar, Hindistan olmak üzere birçok ülkede baraj, otoyol, demir yolu, metrolar, viyadükler, köprüler, hava alanları, deniz inşaatları ve çeşitli çevre projeleri bitirip zamanında teslim ettim.

Sektördeki 60 yıla yaklaşan tecrübem ile yine altyapı inşaatlarında çalışmak üzere Talu İnşaat’ı kurdum. Talu İnşaat’ın en büyük özelliği yapıma yönelik çok tecrübeli bir kadrosunun olmasıdır. Yıllar içerisinde yetiştirdiğimiz yönetici, mühendis ve formenler en büyük gücümüzdür.

Yolumuz açık olsun.‘

Gönül TALU
Yönetim Kurulu Başkanı

Recep Tayyip Erdoğan İle

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile

Eski Almanya Başbakanı Schröder ile

Abdullah Gül İle

Turgut Özal ile

Yasser Arafat ile

Eski Devlet Bakanı Kamran İnan ile